telefon

21 705

hodnotených čísel

telefon

57 071

komentárov k číslam

Predvoľby pevných liniek
Rozdelenie čísiel podľa typu hovoru

Ako vznikol sviatok svätého Valentína?

Valentín je kresťanský sviatok, ktorý pochádza zo starovekého Ríma. Hovorí sa, že tento sviatok vznikol aj vďaka sviatku Lupercalia, ktorý sa oslavoval 15. februára. Deň predtým, čiže 14. februára, sa ukladali do urny lásky lístočky s menami slobodných dievčat. Mládenci si potom vylosovali dievča, ktoré s nimi žilo v spoločnej domácnosti. Neraz sa takéto známosti koncom daného roka skončili manželstvom.

Život svätého Valentína

Svätý Valentín bol kňaz a lekár, žijúci v 3. storočí. Pochádzal z talianskeho mesta Terni. Zastával názor, že láska a vzťah medzi mužom a ženou je posvätný. Manželstvo a láska preňho znamenala veľmi veľa. Vďaka tomu sa stal priateľom zamilovaných párov.
Valentín sa svojho presvedčenia nevzdal ani za vlády cisára Claudia II., ktorý bol krutý vládca a výslovne zakázal sobášenie párov. Manželky a deti považoval za príťaž pre mužov, ktorí musia bojovať vo vojne. Slobodní muži boli oveľa výkonnejší ako ženatí, lebo tí sa museli starať o svoje rodiny.
Svätý Valentín napriek tomuto zákazu pozýval mladé páry k sebe, aby spoločne uzavreli manželský zväzok. Hoci boli tieto svadby vykonávané tajne, Claudius sa dozvedel o porušovaní jeho zákazu, a preto Valentína uväznil. Valentín sa nevzdával ani napriek krutému zaobchádzaniu Claudia. Nikdy nemal v úmysle vzdať sa svojho presvedčenia.
V zajatí sa zamiloval do žalárnikovej dcéry, ktorú vyliečil zo slepoty. Vďaka tejto dievčine sa svätý Valentín aspoň na nejaký čas stal milovaným a ešte viac pochopil čo znamená slovo Láska.

Dňa 14. februára 269 kňaza Valentína popravili za porušovanie cisárovho zákazu. Pred smrťou poslal žalárnikovej dcére posledný odkaz, ktorý zakončil slovami: „od Tvojho Valentína“. Táto tradícia je zachovaná dodnes.

Telo svätého Valentína bolo vraj pochované v Ríme v katakombách. Časť jeho ostatkov sa dostala do mnohých krajín Európy. Sú to najmä fragmenty kostí, ktoré sú veľmi uctievané v chrámoch napríklad vo Veľkej Británii, Poľsku, Nemecku, Rakúsku a Severnom Írsku. Valentínova kosť z lopatky je uchovávaná v Prahe na Vyšehrade, v bazilike svätého Petra a Pavla. Koncom 12. storočia, bol postavený kostol svätého Valentína na Valentínskej ulici v Prahe. Vysvätený bol v roku 1792.

Valentín vo svete


Sviatok Valentín sa stal komerčným sviatkom až v 17. storočí a to vo Veľkej Británii. Do ostatných krajín prišiel tento obľúbený sviatok až v 18. storočí.
V Anglicku sa cez sviatok posielali pozdravy bez udaného odosielateľa a príjemca hádal od koho daný pozdrav prišiel. Vo Francúzsku, v Belgicku a neskôr aj v Amerike sa losoval Valentín a Valentína. Potom žili celý rok ako snúbenci.

Sviatkom svätého Valentína si pripomíname Valentínovu lásku k žalárnikovej dcére a ucievame si pamiatku tohto šľachetného a odvážneho svätca.


Valentínske tradície


Tradíciu valentínskych pozdravov založil francúzsky vojvoda Karol Orleánsky. V roku 1415 sa dostal do zajatia v Anglicku, po preharí bitky pri Agincourte. Odtiaľ napísal svojej manželke báseň po francúzsky, ktorá bola prvou valentínskou básňou v histórii.
Hlavnými tradíciami tohto sviatku je posielanie pozdravov, darovanie darčekov, objatia, bozky a vyznania lásky. Muži obdarovávajú svoje partnerky kvetmi, rôznymi sladkosťami, srdiečkami, šperkami, či inými drobnosťami.

V dnešnom svete už klasické zasielanie pozdravov v papierovej forme vymiera, a skôr sa preferujú zaľúbené SMS, resp. valentínske SMS.
Páry zvyknú tráviť tento sviatok vo dvojici na mieste, ktoré je romantické a útulné. Niektorí zvolia romantický pobyt niekde na hoteli v horách, iní ostanú radšej doma pri sviečkach a dobrej večeri. V tento deň si zaľúbení posielajú rôzne odkazy, takzvané „valentínky“. V dnešnej dobe je veľmi rozšírené posielať tieto odkazy ako sms správu, prípadne e-mailom. Ostala však aj pôvodná tradícia, posielania pozdravov napísaných na papieri alebo pohľadnici spolu s vyznaním lásky.

 

Zaujímavosti o sviatku svätého Valentína

  • Svätý Valentín umrel niekedy medzi rokmi 296 až 273 a mal by byť pochovaný pri druhom míľniku na Via Flaminia (staroveká rímska cesta z Ríma na Rimini).
  • Hovorí sa, že anglický kráľ Henry V si najal spisovateľa Johna Lydgatea, aby mu napísal valentínsky pozdrav pre Katarínu z Valois.
  • V stredoveku ľudia v Anglicku a Francúzsku verili, že 14. februára sa začínajú páriť vtáky, čo prispelo k myšlienke, že deň sv. Valentína by mal byť dňom zaľúbených.
  • Valentínske pozdravy boli obľúbené už v stredoveku. Najstaršia známa pohľadnica je vystavená v Britskom múzeu.
  • Asociácia združujúca výrobcov pohľadníc odhaduje, že každý rok sa pošle jedna miliarda valentínskych pozdravov.
  • Asi 85% všetkých valentínskych pozdravov dostávajú ženy.
  • Prvá komerčná valentínska pohľadnica bola vyrobená v 40-tych rokoch 19. storočia v USA.
Copyright 2013 - 2024 © 09xy.sk